Typy cery – czy wiesz jaką Ty masz?

Po przodkach dziedziczymy wiele cech, również typ cery. Mamy zatem zapisane w genach jej rodzaj, wrażliwość i podatność na upływ czasu. Niezależnie od tego, jakimi cechami zostaliśmy obdarzeni, warto poznać jej typ, ponieważ wiedza ta może nas uchronić przed popełnianiem błędów podczas jej pielęgnowania.

Jakie wyróżniamy typy cery?

W kosmetologii określa się typ cery poprzez ocenę pracy gruczołów łojowych i potowych. Ważne jest rozpoznanie, jak szybko i intensywnie te pierwsze wydzielają tłuszcz, nazywany sebum, a drugie – wodę. Na tej podstawie możemy mówić o czterech podstawowych typach cery: suchej, tłustej, normalnej i mieszanej. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy, wśród których znajdziemy zarówno zalety jak i wady.

  • Cera sucha – jest jasna i matowa, gdyż jej gruczoły wydzielają ograniczona ilość sebum, dlatego może mieć skłonność do łuszczenia się. Natomiast pory są niewidoczne, a na powierzchni rzadko pojawiają się zaskórniki. Niestety na tej cerze dość szybko uwidaczniają się zmarszczki.
  • Cera tłusta – przeciwieństwo suchej, jej gruczoły łojowe nigdy nie próżnują, wydzielając nadmiar sebum. Charakteryzują ją błyszczenie i rozszerzone pory. Ma tendencję do zaskórników, ale też jest mięsista i grubsza, dzięki czemu pojawiają się na niej stosunkowo późno zmarszczki.
  • Cera normalna – odznacza się zrównoważonym poziomem nawilżenia i natłuszczenia, dzięki czemu jest jędrna, gładka i o satynowym połysku. Na tej cerze rzadko pojawiają się niedoskonałości, a starzeje się w sposób umiarkowany. Według wielu to cera idealna.
  • Cera mieszana – stanowi kombinację trzech powyższych typów, które rozkładają się na charakterystyczne strefy. Najczęściej możemy wyróżnić tłustą partię obejmującą czoło, środek twarzy i brodę, tzw. strefę T oraz policzki odznaczające się cechami cery normalnej lub suchej.

Dlaczego warto znać typ cery?

Chociaż wyróżniamy cztery podstawowe typy cery, to rzeczywistość pokazuje, że u większości z nas możemy rozpoznać jeszcze dodatkowe cechy. Wówczas mówimy o cerze wrażliwej, płytko unaczynionej, odwodnionej. Co ważne typ cery, choć tak zależny od naszego DNA, może ulec zmianie. Przebyte choroby, przyjmowane leki, zmiany hormonalne związane z ciążą, laktacją, menopauzą, warunki zewnętrzne i niedopasowana pielęgnacja mogą zmienić stan cery. Dlatego tak ważne jest jej obserwowanie i reagowanie na potrzeby. Jednak doświadczenie pokazuje, że często mylnie odczytujemy widoczne oznaki i traktujemy nasze buzie w niewłaściwy sposób. W internecie można znaleźć rozmaite testy i pomysły na to, jak domowym sposobem określić typ cery. Niezależnie od tego jak bardzo jesteśmy wyedukowani w kwestii pielęgnacji, warto skorzystać z profesjonalnej porady. Wykwalifikowana kosmetyczka bez trudu rozpozna typ i potrzeby naszej cery. Jest to niezbędne do ustalenia najlepszej pielęgnacji, która ma najważniejsze znaczenie w dbałości o zdrową i zachowującą młodość skórę. Systematycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi wykonywanymi w domu oraz w gabinecie kosmetycznym z odpowiednio dobranymi preparatami jesteśmy w stanie usprawnić naturalne procesy zachodzące w skórze, zwłaszcza jej zdolność do oczyszczania się i odnowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *