Dlaczego warto korzystać z masażu ciała?

Często spotyka się opinie o masażu ciała, że jest to coś zbędnego, kosztownego lub w ogóle nie działa. Niektórzy twierdzą nawet, że to zabieg tylko dla starszych ludzi, którzy borykają się z bólem mięśni. Jednak masaż ciała ma duży wpływ na stan zdrowia fizycznego i psychicznego i mogą z niego korzystać wszyscy, młodsi i starsi. 

Czym właściwie jest masaż?

Masaż to forma terapii ciała wymagająca bodźców mechanicznych. Służą do tego ręce masażysty lub przeznaczone do tego specjalne urządzenia. Polega na wykonywaniu określonych ruchów w odpowiednim rytmie, tempie i sile nacisku. Masaż ciała ma różne odmiany, może być wykonywany na całym ciele lub na jego partiach szczególnie wymagających odpoczynku. Może mieć charakter leczniczy, relaksacyjny, przygotowujący do wysiłku fizycznego lub rozluźniający mięśnie po nim. Jakie korzyści dla zdrowia ma masaż ciała?

1. Przynosi ulgę spiętym mięśniom

Nadmierne spięcie mięśni spowodować mogą: długotrwały stres, brak ruchu, praca wymagająca wykonywania ciągle tych samych ruchów, a nawet sport. Odpowiednio dobrany i profesjonalnie wykonany masaż ciała przywraca mięśniom optymalne dotlenienie i sprawia, że lepiej przyswajają substancje odżywcze. Stają się rozluźnione i bardziej elastyczne, dzięki czemu wzrasta ich zdolność do pracy. Masaż ma również dobroczynny wpływ na ruchomość stawów, ponieważ poprawia się po nim stopień odżywienia ścięgien i więzadeł. Osobom borykającym się z brakiem równowagi mięśniowej masaż przynosi ulgę w bólu kręgosłupa. 

2. Poprawia działanie układu krwionośnego i limfatycznego

Masaż ciała pomaga w pobudzeniu układu krwionośnego, dzięki czemu krew szybciej krąży, serce zaczyna wolniej bić i uspokaja się oddech. Podczas masażu ciało nagle rozgrzewa się, to właśnie oznaka szybszego przepływu krwi. Zbawienne działanie na układ limfatyczny to kolejna zaleta masażu ciała. Zaburzenia układu limfatycznego mają przykre skutki, m.in. obrzęki nóg i powstawanie cellulitu. Dzięki masażowi poprawia się krążenie limfy w naczyniach limfatycznych, zmniejsza się uczucie tak zwanych ciężkich nóg, z którym borykają się głównie osoby pracujące w pozycji siedzącej lub stojącej.

3. Poprawia stan i wygląd skóry

Masaż ciała sprawia, że skóra staje się bardziej gładka, jędrna i elastyczna. Odpowiadają za to podskórne naczynia krwionośne, które podczas masażu rozszerzają się i są w stanie zapewnić skórze lepsze dotlenienie i odżywienie. Dzięki temu masaż jest pomocny w walce z cellulitem.

4. Redukuje stres i odpręża

Życie w ciągłym stresie lub poddawanie się sytuacjom stresowym negatywnie oddziałuje nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także na stan mięśni. Skutkiem dużego stresu są obolałe mięśnie i spięte ciało. Masaż pomaga się zrelaksować, rozluźnia mięśnie. Poprawia też samopoczucie, ponieważ pobudzana jest wówczas produkcja hormonów odpowiadających za dobry nastrój. W tym przypadku warto zainteresować się masażem świecą lub gorącymi kamieniami, który jest bardzo przyjemny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *